Elementy kute w bramach prostych i dekoracyjnych

elementy kute

Elementy kute

Chcąc zapewnić sobie spójne i estetyczne otoczenie należy pamiętać o jego podstawie jaką jest ogrodzenie. Brama wjazdowa stanowi centrum ogrodzenia, a co za tym idzie jest najważniejszym jego fragmentem. Tutaj funkcjonalność musi iść w parze z estetycznym wyglądem, a pomogą w tym elementy kute.

Bramy kute

Elementy kute z których wykonywane są bramy wjazdowe, cechują się trwałością oraz wytrzymałością na obciążenia. Wózki do bram przesuwnych czy metalowe zawiasy, muszą być na tyle wytrzymałe, aby udźwignąć ciężar bramy. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na bramę o jakiej byśmy marzyli. Ograniczona przestrzeń, ciasne działki lub wyjście bezpośrednio na ulicę, skłaniają do zastosowania prostych ogrodzeń z funkcjonalnymi bramami. Ale oprócz funkcjonalności niezwykle istotna jest także spójność ogrodzenia z otoczeniem. Charakter domu i wygląd ogrodu powinny stanowić spójną całość pod względem stylistycznym. Tutaj niezwykle ważne jest dbanie o każdy szczegół. Groty kute czy klamki do furtki muszą stanowić kontynuację wybranego stylu.

Wygląd kontra funkcjonalność

Niestety wygląd bramy nie zawsze idzie w parze z jej funkcjonalnością. Przesadne zdobienia, charakter typowo rzeźbiarski, czy zbyt cienkie elementy mogą z czasem ulec uszkodzeniu. Tam gdzie brama wychodzi wprost na ulicę, na chodnik, który jest miejscem publicznym, wszelkie wypukłości czy przestrzenne formy zdobnicze będą stanowiły przeszkodę w poruszaniu się pieszych, a nawet mogą stanowić zagrożenie dla ruchu. Wtedy liczy się głównie funkcjonalność bramy, możliwość jej przesuwania wewnątrz ogrodzenia lub otwieranie skrzydeł do wewnątrz. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować rozety kute, które nie wychodzą przesadnie poza powierzchnię skrzydła bramy lub eleganckie groty kute , które dodadzą uroku nawet najprostszej formie.

Czy ładne znaczy niefunkcjonalne?

Pomijając najbardziej skrajne przypadki dekoracyjności bram kutych, można rzec że w przypadku gdy mamy do czynienia z ogrodzeniami z metaloplastyki, estetyka zawsze idzie w parze z funkcjonalnością. Wybierając elementy kute należy się jednak kierować bezpieczeństwem oraz czynnikami zewnętrznymi, które mogą bramę uszkodzić (sól drogowa, duże opady śniegu, brak należytej konserwacji skutkujący korozją).